Články

Brusnice a ich čaro

Pálenie, rezanie pri močení či neustále nutkanie na močenie? Ide o hlavné prejavy infekcie močových ciest, zvyčajne spôsobené baktériou. Dôležité je zvoliť včasnú a vhodnú terapiu. Základom je nielen brániť baktériám ich prichyteniu a množeniu v močových cestách, ale aj podporiť ich vyplavenie z organizmu.

Čoraz častejšou príčinou návštevy lekárne či lekára sa stáva nekomplikovaná infekcia močových ciest, ktorá postihuje všetky vekové skupiny. U neliečených pacientov, môže prejsť k oveľa vážnejšej forme. Preto je veľmi dôležité túto infekciu, čo najskôr riešiť a liečiť.

Pôvodcami infekcií močových ciest sú zvyčajne baktérie, ktoré osídľujú oblasť pošvy či konečníka. Ide predovšetkým o kmeň E. coli, baktériu, ktorá je fyziologickou súčasťou črevnej flóry človeka.  Náchylnejšími na vznik infekcie sú ženy, v dôsledku kratšej močovej rúry a zároveň blízkej lokalizácie konečníka a močovej rúry. K rozvinutiu infekcie prispieva nedostatočný pitný režim, kedy baktérie nie sú pravidelne vyplavované z močového mechúra a ďalej sa v močovom mechúri množia.

AKÉ SÚ TYPICKÉ PREJAVY ZÁPALU MOČOVÝCH CIEST?
Časté močenie, pri ktorom pociťujeme pálenie, či rezanie, rovnako ako aj nutkanie na močenie, jednoznačne signalizujú zápal dolných močových ciest. Pridružiť sa môže aj zvýšená teplota do 38°C a pri nekomplikovanej cystitíde v moči sa nám objavuje krv.

V prípade postihnutia horných močových ciest, predovšetkým obličiek, sa objavuje nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, prípadne chrbta (najmä bedrová oblasť). V prípade, že zápal obličiek pochádza z dolných močových ciest objavujú sa problémy pri močení – pálenie, rezanie.

Kedy je potrebná návšteva lekára?
Návštevu lekára si vyžaduje stav, keď sa objavuje bolestivé močenie a silné pálenie pri močení. Lekára treba ihneď navštíviť, ak sa nám v moči objaví krv, máme horúčku, triašku, či zvraciame.

LIEČBA
Akútny zápal močových ciest je spôsobený najčastejšie baktériou, preto lekár zvolí hneď antibiotickú liečbu. Úľava nastane už v priebehu niekoľkých dní užívania, pričom dĺžka liečby je približne 5 dní. Je potrebné si pamätať, že antibiotiká zvyšujú riziko vzniku antimikrobiálnej rezistencie (odolnosť voči liečivu) a redukujú množstvo prospešných baktérií v črevách. Popri liečbe antibiotikami sa odporúča užívanie probiotík, čo má pri infekciách močových ciest o to väčší význam.

Prvotnou a azda jedinou prospešnou voľbou terapie sú brusnice. Veľkým plusom je ich antimikrobiálna aktivita založená na viacerých mechanizmoch účinku. Zlúčeniny zodpovedné za ich biologickú aktivitu sú často zložité a je nepravdepodobné, že si na ne baktérie vyvinú rezistenciu, na rozdiel od antibiotík.

Pozitívne ovplyvňujú priebeh infekcie močových ciest tým, že mechanicky zabraňujú prichyteniu E. coli a jej následnému premnoženiu. Pri infekciách močových ciest sa odporúča siahnuť po bylinných zmesiach s brusnicami. Vhodná je kombinácia so zlatobyľou obyčajnou, ktorá pôsobí protizápalovo. Podporuje celkovo močové ústrojenstvo, ako močové cesty, tak aj obličky. Je charakteristická močopudnými účinkami, čím prispieva k prečisteniu močových ciest. Dokonca môže mať pozitívny efekt aj pri piesku v obličkách.

K rýchlejšiemu dosiahnutiu úľavy je potrebné dodržiavať dostatočný pitný režim, aby sa všetky škodlivé baktérie dostali z močových ciest von. Ide taktiež o určitú formu prevencie pred vznikom infekcie. Dostatočnú hydratáciu organizmu je vhodné zabezpečiť pitím čajových zmesí brusníc so zdraviu-prospešnými bylinkami.