Väčšina rodičov si zažila ten krik a plač, len tak z ničoho nič. Vy ste pribehli a vôbec ste nevedeli čo sa deje. Či dieta niečo bolí, alebo má len zlý sen. Po nejakom čase to prešlo a dieťa spalo ďalej celú noc. No o pár dní sa to zoapakovalo.
AKO SPOZNÁM, ŽE IDE O NOČNÉ DESY?
Ide o istú formu námesačnosti, no vyskytuje sa hlavne u malých detí do 4 rokov. Cca až 40% detí to postihne aj do 6 roka života. Nočné desy sa prejavujú väčšinou v rovnakú nočnú hodinu a pretrvávajú krátko. Dieťa pri tom nie je pri vedomí a nič si ráno nepamätá.
Typické znaky nočného desu sú:
- plač,
- krik,
- kopanie nohami, hádže rukami ako keby sa bránilo,
- polohy dieťaťa sú rôzne,
- otvorené oči (aj keď spí),
- dieťa kričí alebo niečo hovorí, ale je mu ťažko rozumieť,
- nereaguje na žiadne ukľudňujúce slová a dotyky.
Neodporúča sa dieťa budiť, najlepšie čo môže v danej situácií rodič spraviť je, že bude pri dieťati, aby si neublížilo (dieťa pri tom môže aj chodiť po izbe, hodiť sa o zem alebo čelo postele) a pretrvať s ním, kým sa neukľudní a nebude pokračovať v pokojnom spánku.
Nočný des sa nezvykne opakovať viackrát za noc, niektoré desy trvajú niekoľko sekúnd, ale môžu trvať aj niečo okolo pol hodiny. Des sa zvykne začať v prvej tretine nočné spánku v podobný čas.
Rodičia sú častokrát veľmi prestrašení, nevedia o čo ide a snažia sa dieťa zobudiť. Je to pochopiteľné, lebo plač alebo krik zvykne byť natoľko silný, že je zjavné, že dieťa trpí. No nie je to tak, ak rodič zistí že ide o nočný des, je kľudnejší, vie ako sa ma správať a prečká túto situáciu spolu s dieťaťom. Rodič nemusí mať obavu, lebo aj keď prežíva nočný des, nič ho nebolí.
V prípade, že by sa desy objavovali aj po 6 roku života dieťaťa, alebo by boli natoľko časté, že by ste mali obavy je dobré kontaktovať neurológa.
Proti nočným desom sa dá bojovať. Možno nezmiznú úplne, ale nemusia sa vyskytovať tak často.
Vo veľmi veľa prípadoch ide o nejakú stresujúcu situáciu, ktorú dieťa cez deň prežilo. Alebo veľkú udalosť (oslava, nová lopta, prvé korčuľovanie, úraz) pre dieťa sú výnimočné situácie alebo stresujúce situácie aj tie, ktoré my ako rodičia berieme, ako bežnú vec (situáciu). Preto treba dbať aj na nastavenie dieťaťa a pozerať sa na niektoré situácie aj detskými očami. Nevylučuje sa aj nepravidelný spánok, choroba a stres.
Najúčinnejšie rady, ktoré máme overené sú:
- kľudový režim aspoň hodinu pred spaním
- vyvarovať sa stresujúcim situáciám pred spánkom (krik, hádka..)
- rozprávky a videá vhodné pre danú vekovú kategóriu dieťaťa
- nejesť ťažké jedlá pred spaním
- pokojné zaspávanie
- čerstvý vzduch v miestnosti, kde dieťa spí
- pravidelný spánkový režim
- doplnky stravy
-
SEDALIA sir (fľ.skl.hnedá) 1x200 ml7,66 € s DPH